خانه / اخبار شاخص / انتخابات از دیدگاه رهبر انقلاب/معیارهای انتخاب فرد اصلح 

انتخابات از دیدگاه رهبر انقلاب/معیارهای انتخاب فرد اصلح 

شاخص انتخابات: صحبت های رهبر انقلاب درباره معیارهای انتخاب فرد اصلح
– مردم باید به کسانی رأی دهند که به آنها اعتماد و اطمینان دارند و می دانند که دچار انحراف و فساد نخواهند شد و برای اسلام، پیشبرد اهداف انقلاب و گسترش و تعمیق ارزش های انقلابی و نیز رفاه مردم کار و تلاش خواهند کرد. (پیام حضرت آیت الله خامنه ای به مناسبت آغاز سال نو؛ یکم فروردین ۷۵)
– همچنان که شرکتِ در انتخابات یک وظیفه است، گزینش خوب و آگاهانه هم یک وظیفه است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از علما، روحانیون، فضلا و مبلغین؛ ۱۳ اردیبهشت ۷۶)
– انتخاب نامزد اصلح نیز در میان نامزدهای صالحی که صلاحیت آنها تایید می شود، دارای اهمیت فراوانی است. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم جیرفت؛ ۱۷ اردیبهشت ۸۴)
– وظیفه بسیار مهم دیگر، انتخاب نمایندگان اصلح و افرادی است که به فکر مردم و دلسوز آنان باشند و برای همکاری و همدلی با دولت، قوه قضاییه و بخش های دیگر به منظور پیشرفت کشور و اجرای کارهای بزرگ تلاش کنند. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از کارگران نمونه کشور؛ چهارم اردیبهشت ۸۷)
– نامزدهای انتخاباتی به یکدیگر اهانت نکنند؛ خب، جنابعالی نامزد هستید، معتقدید که آدم صالحی هستید، آدم برجسته ای هستید؛ بسیار خوب، از خودتان هرچه می خواهید تعریف کنید بکنید امّا به رقیبتان اهانت نکنید، به رقیبتان تهمت نزنید، از رقیبتان غیبت هم نکنید؛ تهمت و افترا یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت ندارد، [امّا] غیبت یعنی نسبتی بدهید که واقعیّت دارد؛ غیبت هم نباید بکنید. بنابراین این هم یک وظیفه است و یک معیار است برای سلامت انتخابات. نمایندگان بروند آنچه را در وسعشان، در قدرتشان، در صلاحیّتشان هست، برای مردم بیان کنند؛ مردم هم نگاه می کنند، خوششان می آید رأی می دهند، خوششان نمی آید رأی نمی دهند؛ این می شود [انتخابات ] سالم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات؛ ۳۰ دی ۹۴)
**پرهیز از التهاب آفرینی
– به نظر من آنچه که امروز بیش از هر چیز مورد توجّه آنهاست – تا قبل از انتخاباتی که چند ماه دیگر در پیش داریم – مسأله آفریدنِ التهاب سیاسی است. مردم را از لحاظ سیاسی دچار التهاب کردن، نگران کردن، سرگرم مسائل کوچک کردن، به جان همدیگر انداختنِ جناح ها، مسائل کوچک را بزرگ کردن. این جزو برنامه هاست؛ می خواهند کاری کنند که فضای کشور، فضای تب آلود شود. مبارزه با این برنامه، سعی در آرام نگه داشتنِ فضای عمومی و فضای سیاسی کشور است. همه باید در این جهت حرکت کنند. به هیچ یک از حرکات و اظهاراتی که به معنای التهاب آفرینی باشد، نباید میدان داده شود. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری؛ ۲۷ بهمن ۷۹)
– مردم به انتخابات علاقه دارند و آنچه آنها را ناخشنود می کند جنجال ها و اختلافاتی است که اکثر آنها هم ماهیت تبلیغاتی دارد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام؛ ۱۵ مرداد ۸۲)
– درباره تشنّج سیاسی، بخصوص در این برهه ای که ما نزدیک به انتخاباتیم، از آقایان – بخصوص بخش های سیاسی دولت – خواهش می کنم که نسبت به این مسأله به طور جدّی اهتمام بورزند که کاری کنیم که فضای کشور در آستانه انتخابات یک فضای معتدل، آرام و دلنشین باشد، تا مشوّق مردم برای انتخابات شود. ما به فضل پروردگار انتخابات پُرشوری خواهیم داشت – همین طور هم خواهد شد، ان شاءالله خواهید دید – و به فضل الهی شرکت خوبی از مردم در این انتخابات دیده خواهد شد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت دولت؛ پنجم شهریور ۸۲)
– من البتّه در باب انتخابات، زیاد حرف دارم. چیزهایی هم می گویند، حرف هایی این روزها زده می شود که بنده نمی خواهم بپردازم به آن حرف ها که مایه تشویش افکار عمومی و مایه تردید دل های مردم می شوند؛ حرف های نامناسب و غلط، فقط با نگاه سیاسی به مسائل نگاه کردن، نگاه خدایی را بکلّی کنار گذاشتن؛ از این حرف ها گاهی این روزها شنیده می شود. من نمی خواهم فعلاً به این چیزها بپردازم؛ آنچه من می خواهم عرض بکنم، این است که ملّت بداند عزّت او، افتخار او، اقتدار او، ایستادگی او در مقابل جبهه دشمن، به این است که وظایف انقلابی خودش را خوب انجام بدهد و یکی از مهم ترین هایش انتخابات است؛ این خطاب به ملّت. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش ۱۹ بهمن۹۴)
** اعتماد کامل به دستگاه های نظارتی بر انتخابات
– دستگاه ها امین اند. من در نماز جمعه هم گفتم؛ الان هم می گویم: من به دستگاه های مباشر کار انتخابات اطمینان دارم. بعضی بیهوده اعتراض نکنند. شورای محترم نگهبان مورد اعتماد کامل ماست. وزارت کشور مورد اعتماد کامل ماست. همه تلاش می کنند و زحمت می کشند. (بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در روز عید سعید فطر؛ ۱۶ فروردین ۷۱)
– شورای نگهبان نقطه تضمین و تامین برای نظام اسلامی است. این امر بسیار مهمّی است. من در دوره قبل نسبت به اهمیت کار شورای محترم نگهبان تذکر دادم؛ حالا هم لازم است مجدّداً این را عرض کنم. شورای نگهبان در مجموعه تشکیلات نظام جمهوری اسلامی، مثل بقیه دستگاه ها نیست که بگوییم ارگان ها و تشکیلات مختلفی هستند؛ بعضی مهمترند، بعضی کم اهمیت ترند؛ این هم یکی از آنها؛ نه. شورای نگهبان مثل بعضی از پدیده های یک نظام – مانند قانون اساسی – وضع ویژه ای دارد. شورای نگهبان تشکیلاتی است که اگر خوب باشد و درست کار کند، این نظام دیگر خطر انحراف از دین نخواهد داشت. این چیز کمی نیست. این چیز قابل مقایسه ای با چیزهای دیگر نیست. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان؛ ۱۴ اسفند ۷۴)
– هیچ کس در صحنه انتخابات وارد نمی شود، مگر این که شورای نگهبان صلاحیّت او را اعلام کند. بنابراین، کسانی که وارد صحنه انتخابات می شوند، اشخاصی هستند که شورای نگهبان – که امین مردم در این قضیه است – پای اسم آنها را امضا کرده و اعلام صلاحیّت نموده است… شورای محترم نگهبان، یک مجموعه عادل و مواظب و ناظر بر انتخاباتند و هیچ راهی را برای تقلّب باقی نمی گذارند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با روحانیان و مبلّغان اعزامی در آستانه ماه محرّم الحرام؛ ۱۳ اردیبهشت ۷۶)
– از شورای نگهبان دفاع می کنم؛ شورای نگهبان هم با کمال دقّت و امانت باید مراقب باشد که هیچ گونه تخلّفی در انتخابات نشود. حقّ مردم است که شورای نگهبان نگذارد بدخواهان این ملت به قوّه مقنّنه راه پیدا کنند. شورای نگهبان باید حقّ مردم را ادا کند و مانع شود از این که بدخواهان این ملت، بدخواهان این انقلاب، بدخواهان امام، وارد قوّه مقنّنه کشور امام شوند؛ آن هم در مجلسی که در سال امام تشکیل می شود. هر دو موظّفند؛ هم شورای نگهبان، هم وزارت کشور. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم؛ ۱۳ بهمن ۷۸)

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

هیأت نظارت مجمع می‌تواند به حوزه بررسی صلاحیت‌ها و صحت انتخابات ورود کند؟

شاخص انتخابات: سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر چه مربوط به تقنین در حوزه سیاست های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *