خانه / اخبار شاخص / استانی شدن انتخابات مجلس، ممکن تر از همیشه

استانی شدن انتخابات مجلس، ممکن تر از همیشه

عضو کمیسیون شوراهای مجلس گفت: بنا بر گفته آقای کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس، شورای نگهبان به این موضوع نظر دارد که انتخابات مجلس به همین صورتِ شهرستانی برگزار شود یا اینکه به صورت استانی شاهد برگزاری انتخابات مجلس باشیم.

به گزارش شاخص انتخابات، قاسم میرزایی نیکو ، در خصوص اصلاح قانونانتخابات و استانی شدن انتخابات مجلس، اظهار داشت: قرار بود جلسه‌ای بین نمایندگان مجلس با شورای نگهبان در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس برگزار شود ولی به دلیل مشاغل زیادی که بعد از معرفی وزرای پیشنهادی به وجود آمد، امکان برگزاری این جلسه میسر نشد.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بنا بر گفته آقای کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس، شورای نگهبان به این موضوع نظر دارد که انتخابات مجلس به همین صورتِ شهرستانی برگزار شود یا اینکه به صورت استانی شاهد برگزاری انتخابات مجلس باشیم.

شورای نگهبان با شهرستانی-استانی شدن انتخابات مجلس موافق نیست

وی با بیان اینکه گویا شورای نگهبان با شهرستانی-استانی شدن انتخابات مجلس یعنی ۲ مرحله‌ای کردن انتخابات مجلس شورای اسلامی موافق نیست، افزود: در طرحی که نمایندگان تهیه کرده بودند، پیشنهاد شده تا انتخابات مجلس به صورت شهرستانی- استانی برگزار شود که نظر شورای نگهبان در این موضوع مثبت نیست.

در طرحی که نمایندگان تهیه کرده بودند، پیشنهاد شده تا انتخابات مجلس به صورت شهرستانی- استانی برگزار شود که نظر شورای نگهبان در این موضوع مثبت نیست.

 

میرزایی نیکو ادامه داد: در سیستم شهرستانی-استانی، ابتدا کاندیداها در سطح شهرستان با یکدیگر رقابت می‌‍‌کنند و سپس نمایندگان انتخاب شده در سطح استان نیز با یکدیگر رقابت می‎‌کنند.

استانی شدن انتخابات مجلس قابل بحث است

نماینده مردم فیروزکوه و دماوند در مجلس شورای اسلامی گفت: البته هنوز جلسه‎‌ای با شورای نگهبان برگزار نشده ولی با این شرایط، استانی شدن انتخابات مجلس قابل بحث است و باید جلساتی در این زمینه برگزار شود.

وی افزود: موضوعاتی مانند الکترونیکی شدن انتخابات و شفاف سازی هزینه های انتخاباتی کاندیداها نیز در مراحل بعدی قانون انتخابات بررسی می‌شود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ابتدا باید در خصوص ترکیب برگزاری انتخابات مجلس شهرستانی یعنی استانی شدن یا شهرستانی ماندن برگزاری انتخابات مجلس تصمیم گیری شود، گفت: شفاف سازی هزینه‌های کاندیداهای انتخابات در بخش قانون جامع انتخابات بررسی می‌شود و انتخابات‌های مجلس، ریاست جمهوری و شوراها باید از آن بخش از قانون که به صورت جامع شامل همه قوانین انتخابات می‌شود، تبعیت کنند.

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *