خانه / اخبار شاخص / کولیوند: تشریح مزایای استانی شدن انتخابات قوه مقننه/فراهم شدن زمینه تصاحب کرسی توسط جریان‌های سیاسی

کولیوند: تشریح مزایای استانی شدن انتخابات قوه مقننه/فراهم شدن زمینه تصاحب کرسی توسط جریان‌های سیاسی

شاخص انتخابات: رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس اعتقاد دارد استانی شدن انتخابات قوه مقننه زمینه تلاش احزاب و جریان های سیاسی برای تصاحب کرسی را فراهم می کند.

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به مزایای برگزاری استانی انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: هم اکنون نتیجه انتخابات در پایتخت بر مبنای لیست های انتخاباتی ارائه شده از سوی جریان های مختلف مشخص می شود.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی برخی از نمایندگان دارای چندین حوزه انتخابیه هستند که گاهی چند شهرستان در یک استان را تشکیل می دهد، اظهار کرد: بر این اساس نمایندگان از شهرستان های مختلف رای بدست می آورند که در واقع همان رویه استانی شدن است.

انتقاد به کاهش مشارکت مردمی در برگزاری انتخابات استانی صحیح نیست

وی با اشاره به اینکه برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که استانی شدن انتخابات قوه مقننه سبب کاهش مشارکت های مردمی می شود، ادامه داد: در این راستا باید گفت که مشارکت مردم از نحوه برگزاری کنونی کمتر نخواهد شد بلکه افزایش نیز خواهد یافت زیرا مردم به خوبی می دانند فردی که برگزیده می شود نماینده آنها هم خواهد بود.

استانی شدن انتخابات سبب انتخاب افراد سرشناس و مورد اعتماد می شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه استانی شدن انتخابات سبب انتخاب افراد سرشناس و مورد اعتماد می شود، تصریح کرد: این مهم در حالیست که حتی احزاب نیز بیش از گذشته فعال می شوند و مردم هم مراودات حزبی‌شان افزایش می یابد.

تلاش احزاب و جریان های سیاسی برای تصاحب کرسی با شیوه جدید انتخابات

کولیوند با اشاره به اینکه هم اکنون احزاب، جریان ها، جبهه ها و غیره در عرصه سیاسی فعالیت می کنند اما دارای کرسی نیستند، افزود: باید تاکید کرد که برگزاری انتخابات به شیوه استانی موجب تلاش بیشتر احزاب برای بدست آوردن جایگاه و کرسی می شود.

افزایش جایگاه شورای شهرها با انتخابات استانی مجلس

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  نباید فراموش کرد که شیوه جدیدی انتخابات قوه مقننه موجب افزایش جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا می شود، خاطرنشان کرد: شوراهای اسلامی رکن هستند اما امروزه شورای شهرداری ها هستند از این رو با انتخابات استانی مجلس، این شوراها به پارلمان های محلی تبدیل می شوند./

منبع: خانه ملت

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *