خانه / اخبار شاخص / کدخدایی: معترضین انتخابات ۸۸ معتقد بودند تقلب گسترده در انتخابات امکان‌پذیر نیست

کدخدایی: معترضین انتخابات ۸۸ معتقد بودند تقلب گسترده در انتخابات امکان‌پذیر نیست

شاخص انتخابات: سخنگوی شورای نگهبان گفت: مخالفین و معترضین در انتخابات سال ۸۸ هم معتقد بودند که در انتخابات جمهوری اسلامی تقلب گسترده امکان‌پذیر نیست.

عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان در برنامه زنده “نگاه یک” که از شبکه اول سیما پخش شد، در سخنانی با اشاره به سالروز ۹ دی، گفت: به‌اذعان همه افرادی که در انتخابات شرکت داشته‌اند، هیچ‌گاه نشده که تخلف عمده‌ای در انتخابات صورت گیرد و از چشم‌ها پنهان بماند، بنابراین، این اراده کافی برای برخورد وجود دارد.

وی با بیان اینکه در هیچ کشوری حضور مردم در انتخابات مانند ایران تا این اندازه پرشور و قوی نیست، اظهار داشت: حتی مخالفین و معترضین در انتخابات سال ۸۸ هم معتقد بودند که در انتخابات جمهوری اسلامی، تقلب گسترده امکان‌پذیر نیست.

سخنگوی شورای نگهبان به راستی‌آزمایی برگزاری انتخابات اشاره و تصریح کرد: خلق واژه‌هایی مانند شعبده‌بازی یعنی چه؟ یعنی کل انتخابات برگزارشده در دوره‌های مختلف شعبده‌بازی شده است؟! ادعای تقلب در انتخاباتی نظیر سال ۸۸، بازی کردن با واژه‌هاست.

کدخدایی تأکید کرد: نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از زمانی که تعرفه‌ها چاپ می‌شود وجود دارد و تا زمانی که تعرفه‌ها بازشماری شود، این نظارت ادامه دارد و هرکدام صورت‌جلسه خود را دارد؛ چطور امکان‌پذیر است که برای اینها آمار و تصمیم مشخصی داشته باشد؟ شورای نگهبان و وزارت کشور هر کدام نظارت جداگانه‌ای دارند.

وی با اشاره به موضوع شعبده‌بازی در انتخابات، گفت: نامه‌ای منتسب به یکی از مقامات یا وزیر کشور بود که خاطرم هست در سال ۸۸، وزارتخانه هم پیگیری کرد که در نهایت جعلی بودن آن نامه هم در آن زمان تأیید شد، اما سایر واژه‌‌ها مانند شعبده‌بازی یعنی چه؟ این یعنی تمام انتخابات ما شعبده‌بازی بوده است؟ شما خودتان در مواقعی سرکار بودید و دولت و وزارت کشور در دست‌تان بوده است، شعبده‌بازی یعنی چه؟

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اینکه ما کنار بنشینیم و هر روز واژه‌ای را خلق و ذهن مردم را نسبت به نهادها و ارکان نظام مخدوش کنیم و انتظار داشته باشیم با خلق یک واژه، صحت و سلامت انتخابات را زیر سؤال ببریم، خیلی هنر نیست.

کدخدایی با بیان اینکه انتخابات در جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب، یک امر مردمی بوده است، افزود: از رفراندوم اولیه تا انتخابات مجلس خبرگان، انتخابات و رفراندوم‌های قانون اساسی و یا مجلس و ریاست‌جمهوری خودِ مردم حضور در صحنه داشته‌اند.

وی افزود: انتخاباتی که برگزار شده، ممکن است تخلفاتی داشته باشد، زیرا این انتخابات یک کُنش عظیم سیاسی – اجتماعی در کشور است و مانند برخی کشورها نیست که چارچوب‌های معینی داشته باشد و افراد در  یک کانال خیلی محدود رأی دهند، بنابراین خیلی گسترده است.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با تأکید بر اینکه مردم با شور و علاقه و انگیزه در انتخابات شرکت می‌کنند، گفت: بنابراین طبیعی است که ممکن است تخلفاتی هم وجود داشته باشد،  ما حقوقی‌ها همیشه می‌گوییم که باید دلائل محکمه‌پسند داشته باشید؛ اگر مدعی تخلف یا تقلب در انتخابات هستند، باید مستدل باشد.

کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان همیشه، حتی در سال ۸۸ به معترضین اعلام می‌کند و اعلام کرد که برای ادعای تقلب‌شان در انتخابات باید دلایل و مستندات قوی ارائه کنند، اظهار داشت: البته قانون این را برای شورای نگهبان تکلیف کرده است.

وی اضافه کرد: همه دستگاه‌ها باید با مستندات نسبت به انتخابات اظهارنظر کنند، به عنوان مثال در شورای نگهبان اگر در انتخابات مجلس اتفاقی بیافتد و آراء آن صندوق مخدوش شود، با اختیاراتی که دارد، می‌تواند حتی آن صندوق را ابطال کند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: امکان تخلف مانند بقیه کُنش‌های اجتماعی، در انتخابات نیز وجود دارد، از طرف دیگر، آن سازوکاری که قانون‌گذار برای دستگاه‌های نظارتی و اجرایی در نظر گرفته است، می‌توانند برخورد کنند.

کدخدایی افزود: بنده در سال ۸۸ به یکی از بزرگان که از معترضان جدی بود، (آقای ناطق نوری) توضیحاتی دادم که ایشان مطالبی را از قبیل حقوق بازنشستگان مطرح کرد که بنده به وی گفتم این وضعیت در نظام کل پرداختی‌ها، وجود دارد که گاهی اوقات تأخیر می‌افتد و پس از آن پرداخت می‌شود، البته ممکن است نزدیک انتخابات باشد و همه انتخابات هم این مسائل را داشته است.

وی با بیان اینکه به جرئت می‌گویم که هیچ انتخاباتی در کشورهای دیگر وجود ندارد که تا این اندازه، مردم با حضور در پای صندوق‌ها و مشارکت نقش داشته باشند، گفت: این همان نظارتی است که ما آن را نظارت مردمی نام نهاده‌ایم، مردم نسبت به انتخابات هوشیار هستند.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: در انتخاباتی که هیئت‌های نظارتی شورای نگهبان، هیئت‌های اجرایی و مراجع نظارتی دیگر حضور دارند و سر هر صندوق ۱۵ الی ۲۰ نفر حضور دارند افرادی هستند که نظارت و مانیتور می‌کنند و همه اینها جداگانه گزارشی ارسال می‌کنند، شعبده‌بازی یعنی چه؟

کدخدایی اضافه کرد:  با وجود همه تهدیدات، وضعیت کنونی را با قبل از انقلاب مقایسه کنید، یا تعداد بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های قبل و بعد از انقلاب را با هم مقایسه کنید، می‌بینیم که در مسیر پیشرفت قرار داریم.

وی هرگونه تخلف سیستماتیک در جریان انتخابات را رد کرد و گفت: اینکه بخواهد این تخلفات سیستماتیک و منتسب به دستگاه‌های دولتی و حکومتی باشد، به هیچ صورتی وجود ندارد، زیرا قانون اگر چه حداقلی است، اما تکالیف همه بخش‌ها را به خوبی روشن کرده است.

 عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: به اذعان همه افرادی که در انتخابات حضور داشتند، در طول ۴۰ سال از پیروزی انقلاب، هیچ‌گاه نشده که تخلفی در انتخابات صورت گیرد و از چشم‌ها پنهان بماند، حتی قانونگذار در تخلفات جزئی هم اختیار داده است تا در برخی موارد، شورای نگهبان و در برخی موارد هم قوه‌قضاییه ورود کند.

کدخدایی در ادامه به راستی‌آزمایی جریان برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت: حتی مخالفین و معترضین در انتخابات سال ۸۸ که از جهت اعتراض در تاریخ انتخابات ما که به  ضرب‌المثل هم تبدیل شد، معتقد بودند که در انتخابات جمهوری اسلامی ایران، تقلب، به ویژه تقلب گسترده امکانپذیر نیست.

وی اضافه کرد: بنده در خاطر دارم که آقای آخوندی(وزیر سابق راه و شهرسازی) که از سوی ستاد آقای موسوی در جلسات حضور داشت، پس از صحبت‌های مختلف اعلام کرد که ما می‌دانیم در انتخابات جمهوری اسلامی ایران امکان تقلب وجود ندارد، اما اعتراض ما به صلاحیت آقای احمدی‌نژاد است، زیرا صلاحیت وی تأیید شده است،  در جواب او اعلام شد که بحث صلاحیت مربوط به گذشته است که موضوع دیگری است، اما شما نسبت به روز جمعه که انتخابات سال ۸۸ برگزار شده، اعتراض دارید، در بررسی صلاحیت‌ها از هر طیف و جناحی حضور داشتند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: وزارت کشور و شورای نگهبان نظرات جداگانه و مستقل خود را اعلام می‌کنند و معمولاًَ آمارهای ما با وزارت کشور تفاوت‌هایی دارد و این نشان می‌دهد که نظارت ما و وزارت کشور مستقل است، چطور می‌‌شود که چنین تصمیمی را بگیرند و بگویند وزارت کشور و شورای نگهبان تصمیم گرفتند یک نفر را پیروز انتخابات معرفی کنند، این اصلا چه فایده‌ای برای ما دارد.؟!

کدخدایی تصریح کرد: به هر حال وزارت کشور متعلق به دولت است و انتخابات را نیز برگزار می‌کند، به طور مثال، اگر در دوره گذشته، رئیس‌جمهوری که مجدد نامزد انتخابات است، معمولاً اعتراض می‌شود که اینها ممکن است به نفع دولت مستقر اقداماتی را انجام دهند، در این زمینه باید بگویم که قانون، تکلیف این‌ها را روشن کرده است و شاهد ما برای این مسئله این است که  دولت‌هایی را داشته‌ایم که شاید اراده آنها این بوده که طیف خاصی رأی بیاورد، اما این طور نشده است.

وی ادامه داد: در دوره انتخابات اخیر هم یکی از وزارتخانه معوقات کارکنان را با دو سه ماه تأخیر و دو روز قبل از انتخابات پرداخت که این موضوع برای ما سؤال بود بنابراین از وزیر مربوطه توضیح خواستیم و عنوان شد که پول تازگی به دستش رسیده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: وقایعی که در هر جامعه‌ای اتفاق می‌افتد، ریزش و رویش داشته که همیشه بوده است، بنده معتقدم رویش‌ها در جامعه ما بیشتر بوده است؛ متأسفانه ما نتوانسته‌ایم رویش‌های انقلاب را به تصویر بکشیم، اگر در حال حاضر بیشتر به جوانان‌مان اجازه حضور دهیم، به طور قطع طرح‌های بهتر و برنامه‌ها و رویش‌های بیشتری خواهیم داشت.

کدخدایی ادامه داد: در فتنه ۸۸ و نیز در حماسه ۹ دی دیدیم که ۹ دی پاسخ مردم به این دشمنی‌ها بود، بنابراین مردم همیشه در صحنه هستند و این هوشیاری همیشه باید حفظ شود، در روزها و سال‌های آینده دشمن می‌خواهد ضربه دیگری بزند، این تهدید جدی است، اما ما باید هوشیار باشیم و برنامه‌هایی در نظر بگیریم که دشمن را ناکام بگذاریم.

وی با بیان اینکه ما در انقلاب، مقاماتی را داریم که تراز و میزان نظام جمهوری اسلامی ایران بودند که نظیر آن حضرت امام (ره) هستند، گفت: ما دیدیم که امام راحل با مسئولان چگونه برخورد می‌کردند و همواره با مردم بودن و توجه به منافع مردم داشتن را مورد تأکید قرار می‌دادند، زندگی و سلوک رهبری و ارتباط ایشان با مردم را دیده‌ایم، بنابراین اینها میزان و تراز جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند، ما باید توجه کنیم تا در این مسیر قرار بگیریم.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: ممکن است که مسئولی هوا و هوس او را فریب دهد و کار خلافی انجام دهد، به طور طبیعی باید با او برخورد شده و کنار برود و افراد جدیدی سرکار بیایند، ما نمی‌خواهیم این را نفی کنیم که برخی افراد یا مسئولان مرتکب تخلفاتی شده‌اند، اما غالب مسئولان ما هدف‌شان خدمت به نظام است.

کدخدایی با تأکید بر اینکه ممکن است بین مسئولان اختلاف سلیقه وجود داشته باشد و حتی در مباحث اقتصادی نیز باشد، اظهار داشت: مبنا، اقتصاد مقاومتی قرار می‌گیرد که رهبری فرمودند یا ممکن است همت مسئولی کمتر یا بیشتر باشد، اینها را کسی نفی نمی‌کند، اما برای حصول همه آرمان‌های انقلاب، ما باید به شرایطی که داشتیم، توجه کنیم.

وی با بیان اینکه، ۹ دی حماسه‌ای کاملاً مردمی بود، گفت: در این روز اداری، بدون اینکه از دستگاه‌های دولتی فراخوانی داده شود، مردم به صورت خودجوش برای پاسداری از رأی‌ خود و حفاظت از منافع ملی‌شان به خیابان‌ها آمدند،  ۹ دی یک حرکت مردمی و آن هم در جهت حفاظت از منافع خودِ مردم بود.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: مردم وقتی دیدند تهدید خارجی به دست عوامل خارجی ریشه‌های انقلاب را هدف گرفته است به میدان آمدند به نظر من به دلیل نیست که ۹ دی را روز بصیرت نامیدند چرا که مردم فهمیدند که عده‌ای به ریشه نظام می‌زنند نظامی که کاملاً مردمی است.

کدخدایی گفت: در همان سال ۸۸ لازم نیست که به موارد مخفی و دشمنی‌های مخفی بپردازیم، موضع‌گیری رسمی مقامات اروپایی را ببینید، آنها نسبت به این حرکت ضد نظام و مردمی که صورت گرفته است، چه موضع‌گیری‌هایی دارند، همه آنها تأکید می‌کنند که ما باید حمایت کنیم و دولت ایران باید چنین وضعیتی داشته باشد، بنابراین دخالت‌های کاملاً آشکاری که در نظام جمهوری اسلامی ایران داشتند را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: ما می‌بینیم که فرزند مخلوع پیام می‌دهد که اینها که به فکر مردم ایران نیستند، هرگز دل‌شان برای مردم ایران نسوخته است، وقتی مقامات سیاسی اروپایی موضع‌گیری رسمی می‌کنند، یعنی دلسوز مردم ما هستند؟ اصلاً نیازی نیست به اخبار  پنهان و تهدیدهای پنهانی، خیلی آشکار مقامات اروپایی اعلام می‌کنند.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان گفت: اصلاً ما نباید این توقع را داشته باشیم که دشمن از این مقطع یا مقاطع دیگر دشمنی‌های خود را کنار بگذارند، دشمنی‌های دشمن  آشکارا و پنهان همچنان ادامه دارد، بنابراین ما و مردم باید مراقب و هوشیار باشیم و مسئولان هم باید متوجه باشند که در هر فرصتی دشمن برای ضربه‌زدن استفاده خواهد کرد.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از مواردی که سبب سواستفاده از قدرت شد، موضوع مجلس بود، گفت: انتشار فیلم یک نماینده مجلس و بعد جلسه غیرعلنی در حمایت از او تشکیل می‌شود، اکنون شورای نگهبان به عنوان نهادی که صلاحیت نامزدی نمایندگان را بررسی می‌کند در ارتباط با ماجرای پیش آمده تحقیقی انجام می‌دهد یا خیر، اظهار داشت:بله، به طور قطع در آینده، اینگونه موارد هم مدنظر قرار خواهد گرفت، یعنی رفتار نمایندگان و خدایی ناخواسته، اگر تخلفی مرتکب شوند، در بررسی صلاحیت آینده آنها مدنظر قرار می‌گیرد اما اکنون خیر.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان براساس قوانین و مقررات رویه نداشته که پس از تصویب اعتبارنامه‌ها ورود در بررسی صلاحیت نمایندگان را مجدد داشته باشد. همیشه این مسئله را به انتخابات بعدی واگذار کرده است. حال اگر یک فرد نیاید که شورای نگهبان نمی‌تواند کاری بکند و یا اگر جرم و تخلفی وجود داشته باشد که قوه قضاییه می‌تواند رسیدگی کند و این برعهده این قوه است. اما اگر بخواهد بیاید قطعاً در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به موضوع ژن خوب که در جامعه رواج پیدا کرده است، در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا قوانین ما در این خصوص بازدارنده استو اگر مسئولی در جایی مرتکب خطایی شود، قوانین ما می‌تواند با او برخورد کند؟، گفت: اگر ما قانون اساسی را ملاک قرار دهیم، اصل ۱۰۷ قانون اساسی، زمانی که ویژگی‌های رهبری نظام که عالی‌ترین مقام کشور است را بیان می‌کند، در ذیل آن نکته بسیار دقیقی دارد که رهبر در مقابل قانون با مردم دیگر برابر است و یا اصل ۴۲ قانون اساسی هم عنوان کرده که دارایی‌های رهبر و یا فرزندان رئیس جمهور و دیگر مسئولان باید اعلام شود. اینها از آرمان‌های انقلاب بوده است.

کدخدایی در پاسخ به این سؤال که آیا اظهار نظرهای نمایندگان فعلی مجلس می‌تواند در بررسی صلاحیت آنها در دوره‌های بعدی تأثیرگذار باشد، گفت: تنها کاری که ما می‌کنیم این است که گاهی اوقات از افراد در حال حاضر که موضوعی تازه است، توضیح می‌خواهیم که نمایندگان توضیحات خود را ارائه می‌کنند و ما هم در پرونده ثبت می‌کنیم و در آینده آن را در نظر می‌گیریم. 

سخنگوی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: قوانین عادی زیادی در این رابطه داریم، اما ممکن است این قوانین کافی نباشد، بنده هم این را قبول دارم، ممکن است این قوانین خوب اجرا نشده باشد، لذا باید تلاش کنین به نقطه مطلوب برسیم.

منبع: تسنیم

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

هیأت نظارت مجمع می‌تواند به حوزه بررسی صلاحیت‌ها و صحت انتخابات ورود کند؟

شاخص انتخابات: سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر چه مربوط به تقنین در حوزه سیاست های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *