خانه / اخبار شاخص / آصفری: با استانی شدن انتخابات توانمندترها می‌آیند نه متمول‌ترها

آصفری: با استانی شدن انتخابات توانمندترها می‌آیند نه متمول‌ترها

شاخص انتخابات: عضو کمیسیون امنیت ملی استانی شدن انتخابات مجلس را موجب کاهش هزینه‌های انتخاباتی، راهیابی چهره‌های توانمندتر و افزایش مشارکت مردم در انتخابات خواند.

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس نهم با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: از جمله محاسن این طرح این است که منتخبان با وجهه‌های ملی‌تر و توانمندتر وارد مجلس شده و نگاه‌های خرد و منطقه‌ای در رویکرد مجلس کاهش می‌یابد.
وی با یادآوری اینکه بر اساس شیوه امروز انتخابات اخذ اعتبارات برای حوزه‌های انتخابیه همواره با تنش میان نمایندگان همراه است، اظهار داشت: استانی شدن انتخابات مجلس موجب اتحاد بیشتر میان منتخبان هر استان شده و کمتر شاهد تصمیمات جزیره‌ای خواهیم بود.
آصفری با تاکید بر اینکه در نتیجه استانی شدن انتخابات مجلس منافع کلان کشور، بیشتر در تصمیمات پارلمانی مدنظر قرار خواهد گرفت، گفت: همدلی بیشتر میان مسئولان قوای مجریه و مقننه از دیگر محاسن استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
وی با ذکر اینکه معدود معایب استانی شدن انتخابات مجلس را می‌توان با انجام اصلاحاتی با طرح مذکور برطرف کرد، اظهار داشت: بر عکس منتقدانی که تصور می‌کنند با برگزاری انتخابات مجلس به صورت استانی کاندیداهای متمول‌تر و با تبلیغات گسترده‌تر انتخاب خواهند شد، من بر این باورم که نامزدهایی شناخته شده‌تر و توانمندتر وارد خانه ملت خواهند شد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم گفت:‌استانی شدن انتخابات مجلس نه تنها موجب کاهش مشارکت مردم نمی‌شود بلکه باعث افزایش مشارکت نیز خواهد شد، چرا که در شیوه کنونی مردم حوزه‌های انتخابیه کوچکتر برای انتخاب یک نفر باید به پای صندوق‌ها بیایند ولی در صورت استانی شدن انتخابات مردم باید نام تعداد بیشتری از کاندیداها را در برگه رای بنویسند و همین موجب افزایش مشارکت خواهند شد.

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *