خانه / اخبار شاخص / طاهرخانی: استانی شدن انتخابات مجلس به صلاح کشور نیست

طاهرخانی: استانی شدن انتخابات مجلس به صلاح کشور نیست

شاخص انتخابات: عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: اصل ۸۴ قانون اساسی دلالت بر این امر دارد که نیازی به استانی شدن انتخابات نداریم و نماینده ای که در گوشه ای از کشور نماینده است می تواند در بخش دیگر کشور، امور را رصد و نظارت کند.

بهمن طاهرخانی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه استانی شدن انتخابات مجلس به صلاح کشور نیست، گفت: استنباط من از این موضوع با توجه به تجربیات حقوقی این است که در شرایط فعلی و همچنین با توجه به مولفه های تاثیرگذار در انتخابات استانی شدن انتخابات به صلاح کشور نیست.

حزب به معنای میدانی و عملیاتی آن در کشور نداریم

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قانون احزاب به معنای میدانی و عملیاتی در کشور نداریم، افزود: تحزب به معنای واقعی در کشور وجود ندارد که برای فردی که می خواهد وارد عرصه انتخاباتی شود انتخابات هزینه بردار نباشد.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بی شک اگر قانون احزاب را به درستی در کشور پیاده و عملیاتی می کردیم حزب های فعالی در سطح کشور داشتیم که از کاندیدای مورد نظر حمایت می کردند وکاندیداها از نظر مالی نیازی به تقویت نداشتند.

وی یادآور شد: از این رو به دلیل فراهم نبودن شرایط، افرادی که در شهرهای کوچک می خواهند نامزد انتخاباتی شوند نمی توانند در مرکز استان نیز جایگاهی را برای خود ایجاد کنند و برای اینکه نامزدها خود را به مردم ارائه کنند نیازمند یک سری ابزارهایی مانند فضای مجازی، رادیو و تلویزیون استانی یا کشوری و یا تیزرهای تبلیغاتی هستند که برای آنها هزینه بر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: اصل ۸۴ قانون اساسی از لحاظ مفهوم و منطوق به صراحت بیان کرده که نماینده مجلس در برابر تمامی ملت مسئولیت دارد و در واقع در قانون اساسی، قوانین موضوعه و عادی ذکر نشده که نماینده تنها در برابر مردم و یا امور حوزه انتخابیه خود مسئول است بلکه در برابر تمامی ملت مسئول است.

نماینده ای که در گوشه ای از کشور نماینده است می تواند در بخش دیگر کشور، امور را رصد و نظارت کند

طاهرخانی افزود: بنابراین اگر بخواهیم شرایط استانی را در این اصل تطبیق بر قانون کنیم که قانون اساسی به عنوان یک منشور، مانیفست، عهدنامه و پیمان نامه مودت بین ملت و ملت و دولت و ملت است از این موضوع می توان مصادره مطلوب کرد و از مفهوم این اصل این را برداشت کرد که نماینده ای که در گوشه ای از کشور نماینده است می تواند در بخش دیگر کشور، امور را رصد و نظارت کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بنابراین در واقع اصل ۸۴ قانون اساسی نظر کسانی که به دنبال استانی شدن انتخابات هستند را تامین می کند بنابراین این منظور در اصل ۸۴ دیده شده و قانونگذاران کشور نیز حکیم و دانا و مشرف بر معانی قانونی الفاظ هستند و بر اساس حکمتی که در آنها وجود دارد قانون اساسی را تصویب کردند و اصل ۸۴ قانون اساسی نیز دلالت بر این امر دارد که نیازی به استانی شدن انتخابات نداریم زیرا نماینده در تمامی امور کشور می تواند اظهارنظر کند و مسئول است.

اصل ۸۴ قانون اساسی تامین کننده تئوری ذهنی استانی شدن انتخابات است

وی افزود: بنابراین اصل ۸۴ قانون اساسی تامین کننده تئوری ذهنی استانی شدن انتخابات است؛ برخی بر این باورند که استانی شدن انتخابات بخشی نگری و جزیره ای فکر کردن را از ذهن نماینده دور خواهد کرد اما در واقعیت چنین چیزی امکان پذیر نیست زیرا ضمانت اجرایی و مدیران اجرایی قوی و بی طرف در کشور کم داریم که چنین چیزی بتواند تحقق پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: تصویب قوانین شفاف، روان و تسهیل کننده روابط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه و نظارت بر حسن اجرای قوانین از وظایف نمایندگان است البته هر چند این موضوع در مفاهیم قانونی ما وجود دارد و در قانون مادر آمده اما ضمانت اجرایی برای این مهم وجود ندارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: حتی با فرض استانی شدن انتخابات آرامش و امنیت لازمه مباحث انتخاباتی تامین نخواهد شد مگر اینکه با مصلحت بازی  و دسته بازی های بیجا و بی معنا مبارزه شده و از صحنه میدانی و عرصه سیاست خارج شوند./

منبع: خانه ملت

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *