خانه / شاخص قوانین / سیاه و سفید استانی‌ شدن انتخابات مجلس

سیاه و سفید استانی‌ شدن انتخابات مجلس

شاخص انتخابات: طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، فردا سه‌شنبه در دستور‌کار صحن علنی بهارستان قرار خواهد گرفت. رئیس کمیسیون شورا‌ها و سیاست داخلی با اشاره‌به بررسی این طرح در جلسه هفته گذشته کمیسیون متبوعش با حضور قائم‌مقام وزیر کشور گفت: گزارش کمیسیون شورا‌ها درباره این طرح یکشنبه چاپ شد و نمایندگان ۴۸‌ساعت فرصت دارند پیشنهادهای خود را دراین‌زمینه ارائه کنند؛ روز سه‌شنبه هم بررسی این طرح در دستور‌کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

موضوع استانی‌شدن انتخابات، از بحث‌برانگیزترین مسائل در حیطه قانون انتخابات در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود که نخستین‌بار در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی مطرح شد و پس‌از  فراز‌و‌فرودهای فراوان تاکنون ادامه یافته و نظرات موافق و مخالف بسیاری درباره آن بیان شده است. طرحی که در حال حاضر برای استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به مجلس تقدیم شده است، اهدافی چون ارتقای سطح کیفی مجلس، افزایش میزان مشارکت عمومی در انتخابات و جلوگیری از وقوع برخی تخلفات همچون خرید رأی را دنبال می‌کند.

﷯موافقان، «غلبه نقش ملی نمایندگان بر نقش محلی آنان»، «برنامه‌محوری به‌جای شخص‌محوری»، «امکان انتخاب داوطلبان شاخص‌تر با صلاحیت‌های برتر»، «ایجاد نظام انتخاباتی متناسب با ساختارهای سیاسی و حقوقی ایران»، «حذف رقابت‌های اختلاف‌برانگیز قومی و قبیله‌ای»، «تقویت همبستگی ملی»، «کاهش تعداد داوطلبان و هزینه‌های اجرایی انتخابات»، «کنترل تخلفاتی نظیر خرید رأی» و «عادلانه شدن نظام انتخاباتی» را از مزایای این طرح اعلام می‌کنند. مخالفان نیز در بیان مخالفت خود به علت‌هایی چون «افزایش شکاف و تنش‌های اجتماعی»، «بی‌پاسخ ماندن خواسته‌های مردم»، «افزایش هزینه‌های انتخابات»، «نبود امکان حضور نمایندگان شاخص و مستقل به‌دنبال افزایش هزینه تبلیغات»، «توجه ناکافی به مناطق پیرامونی شهرستان‌ها و مناطق دور‌افتاده»، «فعال‌شدن کانون‌های قدرت و ثروت»، «تقلیل اتکا به آرای عمومی و کاهش مشارکت مردمی»، «نبود شناخت کافی از کاندیداهای استان»، «افزایش لابیگری»، «کاهش استقلال نمایندگان»، «کاهش انتخاب آگاهانه»، «مغایرت با بندهای ٨،٩،١۵ اصل سوم و اصول ششم و ۶٢ و اصل ٧۵»، «حاکم‌شدن یک حزب یا جناح و حذف کامل جناح‌ها» اشاره کرده‌اند. در ماده یک از طرح «استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی» آمده است که در انتخابات مجلس شورای اسلامی، محدوده جغرافیایی هر استان به‌عنوان حوزه انتخابی اصلی و حوزه‌های انتخابیه موجود تابعه استان، حوزه‌های انتخابیه فرعی محسوب می‌شوند و هریک از رأی‌دهندگان می‌توانند برای تمام کرسی‌های استانی ذی‌ربط نماینده انتخاب کنند. باید منتظر ماند و دید این طرح جنجالی بالاخره چه سرنوشتی در بهارستان پیدا می‌کند و آیا شورای نگهبان آن نظر را تأیید می‌کند یا خیر.

منبع: شهر آرا

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

هیأت نظارت مجمع می‌تواند به حوزه بررسی صلاحیت‌ها و صحت انتخابات ورود کند؟

شاخص انتخابات: سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر چه مربوط به تقنین در حوزه سیاست های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *