خانه / اخبار شاخص / استانی شدن انتخابات زمینه بروز فساد و قدرت را فراهم می کند

استانی شدن انتخابات زمینه بروز فساد و قدرت را فراهم می کند

شاخص انتخابات: نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: انتخابات استانی مجلس شورای اسلامی مانع خدمات رسانی به مردم می شود و زمینه ساز بروز فساد برای صاحبان قدرت و ثروت و قدرت نمایی احزاب است.

حسن کامران در گفت و گو با ایرنا افزود: برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی آسیب هایی دارد که مانع از خدمت به مردم و تضعیف ارتباط بین مردم و نمایندگان مجلس می شود.
وی بیان کرد: صاحبات قدرت و ثروت و همچنین احزاب در این چنین انتخابات هایی قدرت نمایی می کنند و انتخاب شایسته برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی انجام نمی شود و فعالیت حزبی و گروهی انجام می شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به عملکرد نامطلوب احزاب در گذشته، برگزاری انتخابات استانی برای خدمت به مردم موثر نیست و احزاب بر اساس ظرفیت خود فعالیت انتخاباتی انجام می دهند.
وی با بیان اینکه بسیاری از وقت نمایندگان مجلس به رسیدگی امور محلی می گذرد، تصریح کرد: نمایندگان فرصت کمتری را برای رسیدگی به نظارت بر اجرای قوانین و قانون گذاری دارند و اگر انتخابات استانی برگزار شود وظایف محلی کم شده و بیشتر به امور ملی می پردازند اما تهدید و چالش های این موضوع خسارت هایی را برای کشور دارد.
وی سیستم اداری ناکارآمد را عامل انجام فعالیت محلی توسط نمایندگان دانست و اظهارداشت: اگر مسئولیت وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و بروکراسی اداری تسهیل شود آنگاه نیازی به مداخله نمایندگان و پیگیری امور نخواهد بود.
کامران یادآورشد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید فعالیت نظارتی خود را بر حسن اجرای قوانین افزایش دهند.
وی ناکارآمدی سیستم اداری را مانع از اجرای قوانین دانست و گفت: تلاش نمایندگان مجلس در قانون گذاری با وضعیت نامناسبت مجموعه اداری کشور با اجرا نشدن برخی از قوانین اثر بخش نیست.
به گزارش ایرنا، ۱۲۱ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای طرحی یک فوریتی درمورد «استانی شدن انتخابات مجلس» اصلاحاتی در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب (هفتم آذرماه ۷۸) را خواستار شدند.
نمایندگان امضاکننده این طرح پیشنهاد کردند ماده هشت قانون به شرح زیر باید اصلاح شود: «از هر حوزه انتخابیه موجود در استان نامزد یا نامزدهایی که حداقل ۲۰ درصد آرای صحیح مأخوذه حوزه انتخابیه تبصره ذیل ماده ۱ این قانون را کسب کرده و بالاترین رأی را در کل استان به دست آوردند، نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می‌شوند.»
در این طرح آمده است: «در صورتی که حدنصاب در این ماده، برای یک یا چند کرسی بدست نیاید نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رأی را نسبت به سایر نامزدهای آن حوزه انتخابیه در سطح استان کسب کرده باشند به عنوان نماینده یا نمایندگان آن استان از آن حوزه انتخابیه به مجلس راه می‌یابند.»

منبع: ایرنا

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *