خانه / اخبار شاخص / استانی شدن انتخابات موجب فاصله گرفتن از مباحث قومیتی می‌شود

استانی شدن انتخابات موجب فاصله گرفتن از مباحث قومیتی می‌شود

شاخص انتخابات: نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی فعال شدن استان برای انتخاب گزینه مناسب نماینده مجلس، افزایش کیفیت انتخابات و فاصله گرفتن از مباحث قومیتی را از محاسن استانی شدن انتخابات عنوان کرد.

محمد خالدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه طرح استانی شدن انتخابات مجلس در مجلس‌های گذشته مطرح شده بود، اظهار کرد: مجلس فعلی اعتقاد دارد که شیوه انتخاب نمایندگان مجلس تغییر یافته و از نظر کیفی سطح بالاتری داشته باشد.

وی افزود: امروز بایستی به شکل کلان به این مهم اندیشید و تجربه کشورهای دارای مجلس‌های پویا مدنظر قرار گیرد.

خالدی تصریح کرد: با استانی شدن انتخابات مجلس هیچ حوزه‌ای نماینده خود در مجلس را از دست نخواهد داد بلکه شرایط انتخاب نماینده مجلس متفاوت می‌شود.

وی ادامه داد: یک فرض به این شکل است که کاندید نمایندگی مجلس بایستی ۱۰ تا ۱۵ درصد آرا شهرستان مربوطه را به دست آورد و بعد در استان خود نفر نخست آن شهرستان شود تا کیفیت بالا رود بنابراین هر شخصی نمی‌تواند کاندید شود و کسی می‌تواند به این سطح ورود کند که خارج از شهرستان خویش، رأی جذب کند و دارای عملکرد و شاخصه‌ای بارز در استان باشد که این امر یکی از مزایای استانی شدن انتخابات است.

خالدی تاکید کرد: شنیده‌ها حاکی است که شورای نگهبان در زمینه استانی شدن انتخابات نمایندگی مجلس اصلاحیه داده تا قطعاً این طرح کامل‌تر شود.

وی اضافه کرد: در یک نظریه نیز آمده که در شهرهای بزرگ مانند تهران که اکنون دارای ۳۰ نماینده اصلاح طلب است، برای معنادار شدن تَحَزُب به منظور وجود دموکراسی به معنای واقعی بایستی سهم احزاب رعایت شود و اگر سهم یک حزب ۶۰ درصد و دیگری ۴۰ درصد است، به همان درصد از آنان نماینده مجلس انتخاب شود که برخی کشورها به این روش عمل می‌کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: اکنون مجلس فعلی ایران دارای سه فراکسیون مستقل، اصول‌گرایان و اصلاح طلبان است که تقریباً نسبت همگی یک سوم است.

خالدی فعال شدن استان برای انتخاب گزینه مناسب نماینده مجلس، افزایش کیفیت انتخابات و فاصله گرفتن از مباحث قومیتی را از محاسن استانی شدن انتخابات برشمرد.

وی گفت: استانی شدن انتخابات برای استان‌های چند قومیتی و چند مذهبی ممکن است کمی اختلاف برانگیز باشد اما به دلیل اینکه هنوز این امر اجرایی نشده نمی‌توان سریع سراغ معایب آن رفت و اگر به دنبال موفقیت هستیم باید در گام نخست استانی شدن انتخابات، الکترونیکی و با سرعت بالا باشد تا در حوزه‌های عشایری مشکلی برطرف و قطعاً انتخابات سالم‌تر شود.

خالدی افزود: عیب بزرگ استانی شدن انتخابات این است که اگر در تبلیغات حساب و کتابی نباشد ممکن است افراد توانمند که توان مالی ضعیفی دارند نتوانند در این رقابت شرکت کنند و اگر استانی شدن انتخابات به صورت مناظره استانی باشد به هر کاندیدا فرصت داده خواهد شد تا افکار و برنامه‌های خویش را ارائه کند.

نماینده مردم لردگان در مجلس بیان کرد: تصور می‌کنم شیوه انتخابات مبهم است که آیا احزاب، لیست ارائه می‌کنند و آیا در این لیست دادن‌ها، احزاب تأثیرگذار هستند یا خیر؟

وی گفت: تمام نمایندگان فعلی مجلس با وجود اینکه طرح استانی شدن انتخابات به ضرر آنان است اما حاضر هستند این طرح اجرا شود و اکنون نیز دو فوریت طرح مطرح است تا به سال آینده نرود و این به معنای آن است که مجلس اراده کرده تا این طرح را به سرانجام برساند و امید که شورای نگهبان نیز در تحقق این امر کمک کند.

منبع: ایسنا

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *