خانه / نگاه شاخص / برگی از تاریخ انتخابات در انقلاب اسلامی/انتخابات ریاست‌جمهوری دوم و سوم برگزار شد/ یک‌ سال، دو انتخابات

برگی از تاریخ انتخابات در انقلاب اسلامی/انتخابات ریاست‌جمهوری دوم و سوم برگزار شد/ یک‌ سال، دو انتخابات

شاخص انتخابات: دومین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ برگزار شد. این انتخابات در شرایطی برگزار شد که ایران درگیر بحران‌های شدید سیاسی و امنیتی همچون جنگ با عراق و ترور مردم و مسئولان نظام بود.

در این انتخابات بیش از ٢٢‌میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات بودند که از این تعداد بیش از ١٤,٥‌میلیون نفر (٦٤.٢٤‌درصد ) شرکت کردند. ٤  چهره شاخصی که در این رقابت شرکت کردند عبارت بودند از:   سیداکبر پرورش (نماینده مجلس)، عباس شیبانی (پزشک)، حبیب‌الله عسگراولادی مسلمان (نماینده مجلس) و منتخب این دوره محمدعلی رجایی با کسب ٩٠‌درصد آرا دومین رئیس‌جمهوری ایران شد. پس از شهادت  شهید رجایی در ٨ شهریور ‌سال ١٣٦٠ بلافاصله مقدمات برگزاری انتخابات سومین دوره ریاست‌جمهوری فراهم شد.

سومین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ ١٠/٧/١٣٦٠ برگزار شد. در این انتخابات بیش از ٢٢‌میلیون و چهارصدهزار نفر واجد شرایط بودند که از این تعداد ١٦‌میلیون و هشتصدهزار نفر (٧٤,٢٦درصد) شرکت کردند. در این دوره ٤٦ نفر داوطلب شدند که پس از بررسی شورای نگهبان صلاحیت ٤ نفر تأیید شد؛ این افراد عبارت بودند از اکبر پرورش (نماینده مجلس)، سید رضا زواره‌ای (معاون وزارت کشور)، حسن غفوری‌فرد و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (نماینده شورای انقلاب و معاون وزارت دفاع) که آیت‌الله خامنه‌ای با ٩٥درصد آرا به ریاست‌جمهوری انتخاب شد. حکم تنفیذ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تاریخ ١٧/٧/٦٠ توسط امام (ره) صادر شد.

منبع: شهروند

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

مشاور قالیباف: اصولگرایان در انتخابات مجلس از قبل برنده نیستند

به گزارش شاخص انتخابات، قربانزاده اظهار کرد: عده ای می گویند مشارکت در انتخابات مجلس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *