خانه / اخبار شاخص / استانی شدن انتخابات نقش احزاب را پررنگ می کند

استانی شدن انتخابات نقش احزاب را پررنگ می کند

شاخص انتخابات: مسئول حزب مردم سالاری در کردستان گفت: استانی شدن انتخابات برند و راهی برای پررنگ شدن نقش احزاب است چون که احزاب در قالب برنامه می توانند نقش خود را بیشتر و بهتر نشان دهند.

محی الدین مرادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با استانی شدن انتخابات مردم به کار تشکیلاتی، حزبی، فکری و گروهی بیشتر نزدیک می شوند و نشان می دهد که عده ای می توانند به صورت اتاق فکر برنامه خود را به مردم معرفی کرده و آنها هم در قالب گروه ها و احزاب به آنها رای دهند.
وی افزود: طرح استانی شدن انتخابات باعث می شود مردم تغییر نگرشی در سیاست خود برای شرکت در انتخابات داده و این امر موجب افزایش مشارکت آنها هم می شود.
مسئول حزب مردم سالاری در کردستان اضافه کرد: با این شرایط مردم متکی به شخص نخواهند بود بلکه به گروه، لیست و حزبی رای می دهند که دارای برنامه است.
وی یادآور شد: تقویت احزاب از این راه موجب می شود مردم شناخت بهتری حین رای دادن داشته و از برنامه ها اطمینان و اطلاع بیشتری پیدا کنند.
مرادی گفت: اگر انتخابات به صورت استانی برگزار شود این کار تغییری سیاسی بزرگ در نحوه برگزاری انتخابات از ۴۰ سال گذشته تاکنون محسوب می شود.
وی اضافه کرد: ما هنوز از انتخاباتی سنتی برخورداریم و نیاز به تحولی بزرگ در انتخابات بود که استانی شدن بخش مهمی از این تحول خواهد بود.
مرادی افزود: وقت و انرژی زیادی از کاندیداها در حالت انتخابات سنتی گرفته می شود چرا که در برخی مناطق آنها برای تبلیغ خود تبلیغ چهره به چهره و خانه به خانه دارند.
مسئول حزب مردم سالاری در کردستان اظهار داشت: استانی شدن انتخابات سبب می شود هزینه ها کاسته شود، وقت کمتری از مردم گرفته و مزاحمتی هم برای آنها ایجاد نشود.
وی یادآور شد: تبلیغات سنتی بیشتر چهره به چهره است و قول های بزرگ و مبالغه آمیزی به مردم داده می شود که در برخی موارد خارج از اختیارات یک نماینده مجلس است.
مرادی تاکید کرد: در کشورهای همسایه به لیست احزاب و گروه ها رای داده می شود و انتخابات استانی یا ایالتی است بنابراین ما نباید از این کشورها عقب باشیم.
وی گفت: با استانی شدن انتخابات رنگ و بوی قومی، مذهبی، فامیلی، قبیله ای و نژادی کمرنگ تر می شود.
مرادی با اشاره به یکی از معایب طرح افزود: در این طرح کاندیداها در ابتدا توسط شورای نگهبان تایید می شوند و سپس توسط احزاب مورد تایید قرار می گیرند که اگر اول توسط احزاب تایید می شدند و شورای نگهبان صلاحیت آنها را بررسی می کرد نتیجه بهتری حاصل می شد.

منبع: ایرنا

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *