خانه / شاخص قوانین / انتخابات استانی در نبود احزاب فراگیر

انتخابات استانی در نبود احزاب فراگیر

شاخص انتخابات: نگاهی به سوابق مباحث مجلس، بیانگر آن است که طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، اولین بار در ذهن ساکنان مجلس پنجم جرقه خورد؛ اما به نتیجه‌ای نرسید. پایان مجلس پنجم، مُهر پایانی بر طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی نبود و نمایندگان دوره‌های پس نیز هر بار با نزدیک شدن به پایان حضور چهارساله‌شان در مجلس، این طرح را روی میز کار خود قرار دادند. آخرین بار نمایندگان مجلس نهم طرح استانی شدن انتخابات مجلس را در دستور کار خود قرار دادند و در آذرماه سال ۹۳ کلیات آن را به تصویب رساندند. در نهایت این طرح با مخالفت شورای نگهبان به بایگانی رفت و حالا دوباره در بهارستان مطرح و تصویب شده است.

این در شرایطی است که این بار عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان پس از مطرح شدن این طرح در مجلس دهم، در تویيتي نوشت: «نسبت به مصوبات مجلس، از جمله اصلاح قانون انتخابات و استانی شدن نمی‌توان قضاوت پیشینی داشت. با وصول مصوبه، شورای نگهبان نظر خواهد داد. لیکن درخصوص کاهش مشارکت مردم و بروز مشکلات امنیتی باید دقت لازم انجام شود. شایسته‌گزینی، شفافیت و نظارت بر عملکرد نمایندگان به ارتقای جایگاه مجلس می‌انجامد.» رمزگشایی از لحن این توییت شاید به‌نوعی نشان‌دهنده تغییر موضع شورای نگهبان درباره این موضوع باشد.
این ادبیات نشان می دهد ، این بار نظر شورای نگهبان نسبت به استانی شدن انتخابات مجلس مانند گذشته منفی نیست و بهارستان‌نشینان می‌‌توانند امیدوار باشند ، نظر مثبت این شورا را جلب کنند.
 استانی شدن انتخابات  هم مانند هر طرح و لایحه دیگری مخالفان و موافقان خود را دارد در این زمینه موافقان بر  ارتقا سطح مجلس و انتخاب افراد شايسته‌تر و توانمندتر ، در امان بودن از جابه جایی آرا با از بین رفتن نیاز به جابه جایی جمعیت به دلايل قومي، قبيله‌اي يا عشيره‌اي براي رأي از حوزه‌اي به حوزه‌اي ، کاهش هزينه انتخابات با ارائه تبليغات از طريق رسانه‌هاي عمومی، امکان ائتلاف استاني کاندیداها ، درگير شدن نمایندگان با تصميمات كلان پس از انتخابات، جلوگیری  از وام‌داری نمایندگان به افراد خاص و جمع کردن بساط خرید رأی و کاروان‌های تبلیغاتی، پیشگیری از توزیع ناعادلانه امکانات و تقویت احزاب را به عنوان اهم دلایل موافقت با استانی شدن انتخابات مطرح می کنند.
در مقابل، مخالفان نیز دلایل خود را برای مخالفت دارند. برگزار نشدن انتخابات مجلس به صورت استانی در هیچ‌یک از کشورهای دنیا، کمرنگ شدن حضور نمایندگانی از اقوام، مذاهب و زبان‌های مختلف کشور در مجلس، انحصارگرایی در پارلمان با وابستگی حزبی نمایندگان، کاهش مشارکت مردم در انتخابات، بسته شدن راه ورود مستضعفین به مجلس، تشدید دو قطبی‌های سیاسی، مذهبی و قومی در کشور ، تنزل سطح قانونگذاری در کشور به دادوستد بین لیست‌ها یا تشکل‌های صنفی و گروه‌های بزرگ ذی‌نفع و افزایش هزینه برگزاری انتخابات برای دولت اهم این دلایل برای مخالفت است.
با تمام این اوصاف با توجه به موضع بینابینی شورای نگهبان و افزایش امیدواری برای تصویب استانی شدن انتخابات ، آنچه مشخص است این است که استانی شدن انتخابات مجلس نیازمند فعالیت احزاب قوی فراگیر در کشور است که بتوانند نقش احزاب را به صورت کامل از جذب نیرو، آموزش و کادرسازی گرفته تا ارائه برنامه و ارائه لیست در انتخابات و کسب رای انجام داده و پس از آن هم پاسخگوی مردم درباره اجرا یا اجرا نشدن برنامه ها و وعده ها باشند.
 از این منظر استانی شدن انتخابات می‌تواند منجر به تقویت احزاب شود و بنا بر گفته رئیس کمیسیون شوراهای مجلس، در استانی شدن انتخابات فرصتی هم برای تحزب‌گرایی و حزبی شدن پیش می‌آید. درنتیجه، تعهدات حزبی پیشگام خواهد بود. وقتی مردم به مجموعه‌ای رأی می‌دهند به آن معناست که آن مجموعه برنامه دارد و موظف است از طرح و برنامه خود دفاع کند. در نتیجه، دیگر یک فرد نیست که قول بدهد در یک شهر سی هزار نفری فرودگاه بسازد،
لذا این‌ها از بین می‌رود و برنامه‌های کلان کشوری به میان می‌آید و اگر یک حزب و گروه نتوانند به برنامه‌هایشان عمل کنند، در دوره پس مورد اقبال مردم قرار نمی‌گیرند.

منبع: همدان پیام

 

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

هیأت نظارت مجمع می‌تواند به حوزه بررسی صلاحیت‌ها و صحت انتخابات ورود کند؟

شاخص انتخابات: سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر چه مربوط به تقنین در حوزه سیاست های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *