خانه / اخبار شاخص / مخالفت مجلس با امکان عزل نمایندگان

مخالفت مجلس با امکان عزل نمایندگان

شاخص انتخابات: بهارستان‌نشینان دیروز در ادامه بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس با ایجاد محدودیت و عزل نمایندگان قوه مقننه مخالفت کردند. این مهم‌ترین تصمیم دیروز نمایندگان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس بود. به جز این مورد هم تعیین محرومیت مادام‌العمر متخلف از قانون انتخابات مجلس از عضویت در هیأت‌های مربوطه و تعیین مجازات حبس برای چشم‌پوشی از جرایم انتخاباتی از دیگر مصوبات مجلس بودند.

به گزارش «ایران»، دیروز نمایندگان با ایجاد محدودیت و عزل نمایندگان قوه مقننه مخالفت کردند و آن را نوعی دخالت قوا در امور یکدیگر دانستند. این بخش از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس موافقان و مخالفانی در بهارستان داشت. موافقان بیشتر از چهره‌های مخالف دولت بودند که اعتقاد داشتند باید در صورت تخطی نمایندگان از برخی مسائل راه برای عزل آنها باز باشد. این ماده از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس گفته بود: «در صورتی که شرایط نمایندگی هر یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طول دوره نمایندگی با اعلام هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان زائل شود، با حکم دیوان عالی کشور از نمایندگی عزل می‌شوند.»
این ماده دو تبصره هم داشت که بر اساس تبصره اول آن شروع به رسیدگی توسط دیوان عالی کشور با اعلام هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان و با شکایت مستقل بود و بر اساس تبصره دیگرش قرار بود در صورتی که کشف شود منتخبان پیش از شروع دوره نمایندگی فاقد شرایط نمایندگی بوده‌اند، با اعلام شورای نگهبان از سوی دیوان عالی کشور عزل شوند. این ماده با پیشنهاد جهانبخش محبی‌نیا از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس حذف شد. او معتقد بود که «ایجاد محدودیت برای نمایندگان کار درستی نیست و با توجه به نامه‌ای که مقام معظم رهبری درخصوص بازنگری قانون اساسی به مرحوم آیت‌الله مشکینی نوشتند، نباید برای نمایندگان و امور مربوط به نمایندگی محدودیت ایجاد شود، بنابراین لازم است که این ماده حذف شود.»   اما در مقابل محمد دهقان به عنوان مخالف حذف این ماده گفت: «نمایندگانی که وارد مجلس می‌شوند و خلاف شأن نمایندگی به دنبال منافع اقتصادی و امور دیگر هستند، باید برای آنها محدودیتی ایجاد کرد.» وی افزود: «مشاهده شده که برخی از نمایندگان دوره‌های گذشته حین نمایندگی به خارج از کشور رفته و دیگر بازنگشته‌اند، بالاخره باید مرجعی باشد که بتواند به تخلفات آنها رسیدگی کند. بنابراین این ماده ساز و کار برخورد با نمایندگان متخلف را معین می‌کند.» با وجود این محمدحسین فرهنگی، از نمایندگان مخالف دولت هم هر چند موافق حذف این ماده بود اما در سخنان خود این گونه استدلال کرد که مخالفتی با برخورد با نمایندگان و عزل آنها در میانه دوره نمایندگی ندارد. او گفت: «لازم است که این ماده حذف شود و سازوکار برخورد با نماینده متخلف به شورای محترم نگهبان واگذار شود.» نمایندگان مجلس همچنین متخلفان از برخی قوانین انتخابات مجلس را از عضویت در هیأت‌های اجرایی، نظارت و شعب اخذ رأی به طور مادام‌العمر ممنوع کردند. مجلسی‌ها با تعیین مجازات حبس یا جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی برای افرادی که از ارتکاب جرایم انتخاباتی چشم‌پوشی می‌کنند نیز موافقت کردند. نمایندگان همچنین با اعمال مجازات برای غیبت غیرموجه اعضای اداری و سایر اعضای هیأت‌های اجرایی در جلسات این هیأت در انتخابات مخالفت کردند.
منبع: ایران

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *