خانه / اخبار شاخص / هیأت نظارت مجمع می‌تواند به حوزه بررسی صلاحیت‌ها و صحت انتخابات ورود کند؟

هیأت نظارت مجمع می‌تواند به حوزه بررسی صلاحیت‌ها و صحت انتخابات ورود کند؟

شاخص انتخابات: سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر چه مربوط به تقنین در حوزه سیاست های کلی باشد، هیأت عالی نظارت می‌تواند از باب نظارت ورود کند و ایراد بگیرد اما رد و تأیید صلاحیت نامزدها در حوزه مصداق و اجرا است که شامل نظارت این هیأت نمی‌شود.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سئوال که اگر هیات عالی نظارت مجمع طبق اصل ۱۱۰ و ۱۱۱ قانون اساسی عمل می کند، پس نقش مجلس و شورای نگهبان چه خواهد بود؟ توضیح داد: هیأت نظارت و شورای نگهبان هر کدام سر جای خود هستند. اختیارات آنها هیچ تداخلی با هم ندارد.

وی در پاسخ به این سئوال که سیاست های کلی انتخابات نیز سال ۹۵ ابلاغ شد، اگر هیأت عالی نظارت مجمع به استناد همین سیاست ها به نحوه رد یا تأیید صلاحیت نامزدها در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان ایراد بگیرد، بر مبنای کدام نظر عمل می شود؟ اظهار کرد: هر چه مربوط به تقنین در حوزه سیاست های کلی باشد، هیأت عالی نظارت می تواند از باب نظارت ورود کند و ایراد بگیرد اما رد و تأیید صلاحیت نامزدها در حوزه مصداق و اجرا است که شامل نظارت این هیأت نمی شود. به عنوان مثال اصلاح قانون انتخابات در دستورکار مجلس قرار دارد، ممکن است هیأت نظارت اعلام کند، این اصلاح قانون انتخابات با سیاست کلی انتخابات مغایرت دارد.

کدخدایی در پاسخ به این سئوال که آیا هیأت عالی نظارت مجمع می تواند در حوزه صحت نتیجه انتخابات در یک حوزه انتخابیه ورود کند؟ گفت: خیر، فقط نسبت به حوزه تقنین ورود می کند.

منبع: خبرآنلاین

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *