خانه / اخبار شاخص / گودرزی در گفت و گو با خانه ملت مطرح کرد: باید ساز و کاری برای نظارت بر رفتار نمایندگان وجود داشته باشد

گودرزی در گفت و گو با خانه ملت مطرح کرد: باید ساز و کاری برای نظارت بر رفتار نمایندگان وجود داشته باشد

شاخص انتخابات: عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: اگرچه این ماده از اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی حذف شد، اما ضرورت دارد که مجلس یک طرح و ایده ای را پیش بینی و جایگزین این ماده کند تا اینکه به سالم سازی مجلس و نظارت بر رفتار نمایندگان پرداخته شود.

عباس گودرزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به ماده ۶۴ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: پیشنهاد حذف این طرح توسط یکی از نمایندگان داده شد که با اکثریت آراء به تصویب رسید.

باید ساز و کاری برای نظارت بر رفتار نمایندگان وجود داشته باشد

وی در دادمه افزود: بنده از مخالفان حذف این طرح بودم چرا که معتقدم وقتی نماینده ای وارد مجلس می شود، در واقع با دارا بودن برخی شرایط و با اعتماد مردم به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می کند، بنابراین باید  پس از تصاحب و استقرار برکرسی نمایندگی تحت  نظارت و کنترل باشند.

نماینده مردم بروجرد تصریح کرد: نماینده مجلس هم یک انسان و امکان این وجود دارد که از مسیر حفظ مصالح نظام وهمچنین منافع ملت خارج شود؛به این ترتیب باید ساز و کاری برای نظارت بر رفتار نمایندگان وجود داشته باشد.

 نظارت برمجلس شورای اسلامی تقویت شود

عضو فراکسیون ولایی مجلس افزود: اگر نماینده ای بخواهد به قصد خدمت به مردم، تقویت نظام و همچنین ریل گذاری برای آینده کشوربا رای و اعتماد مردم وارد مجلس شود، اما  پس از ورود به مجلس به یکسری از زد و بندها وابسته شود و در واقع از مسیر اصلی نمایندگی خارج شوند؛در حقیقت به کانون های قدرت و ثروت وابسته شوند،لذا قابل توجیه نخواهد بود که هیچ گونه نظارتی بر آنها وجود نداشته باشد.

گودرزی به نظارت بر دستگاه ها و نهادهای دیگر کشور اشاره و تا کید کرد: برخی اوقات ممکن است،نماینده ای به ظاهر نمایندگی اش را حفظ کند اما در حقیقت به دنبال مباحث دیگری باشد و قطعا همانگونه که بقیه دستگاه ها و نهادهای کشور تحت نظارت و کنترل هستند؛ باید نظارت برمجلس شورای اسلامی هم  تقویت شود.

مجلس طرحی را جایگزین ماده ۶۴ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی کند

وی اظهار کرد: اگرچه این ماده از اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی حذف شد، اما ضرورت دارد که مجلس یک طرح و ایده ای را پیش بینی و جایگزین این ماده کند تا اینکه به سالم سازی مجلس و نظارت بر رفتار نمایندگان پرداخته شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: مقررشده بود با تصویب این ماده، موضوع رفتارنمایندگان با نظارت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تشخیص داده شود و پس از آن به دیوان عالی کشور ارجاع و آنجا تصمیم برعزل نماینده گرفته شود و  در واقعاگر مجلس به تصمیم نهایی خود می رسید، دیوان عالی امکان ورود داشت، در غیر اینصورت دیوان به طور مستقیم نمی توانست به مسئله رفتار نمایندگان ورود کند./

منبع: خانه ملت

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

سلیمی‌نمین: تصمیم دیروز مجلس، مایه تاسف است/ باید فکری به حال نظارت بر مجلس کرد

شاخص انتخابات: نمایندگان در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، ۲۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *