خانه / اخبار شاخص / افروغ: استانی شدن انتخابات حق مردم را سلب می‌كند

افروغ: استانی شدن انتخابات حق مردم را سلب می‌كند

شاخص انتخابات:  عماد افروغ، نماینده اسبق مجلس و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه در برنامه «چهل ۵۷» كه پنجشنبه از شبكه شما پخش شد، گفت: با استانی شدن انتخابات مجلس مخالفم؛ چون سلب كننده حق مردم است. برای این‌كه مجلس، مجلس بهتری شود راهكارهای دیگری وجود دارد.

افروغ افزود: تا وقتی كه یك رابطه قدرت – ثروت وجود دارد و قدرت دولتی منشا دسترسی به ثروت‌های اقتصادی و فرهنگی و سیاسی است، نمی‌توانیم شاهد یك رقابت طبیعی كه از پایین بجوشد، باشیم.
وی در بخش دیگری از این برنامه با بیان این‌كه تغییرات بعضی‌ها پس از جنگ اجتنا‌ب‌ناپذیر نبوده و می‌شد جلوی این تغییرات را گرفت، تصریح كرد: می‌توانستیم برخی اتفاقات پس از جنگ از جمله الگوی توسعه و سازندگی خاصی كه دنبال شد را نداشته باشیم؛ این الگو قبل از انقلاب و در زمان شاه امتحانش را پس داده و همین منجر به وقوع انقلاب شده بود.
این استاد دانشگاه در ادامه درباره حضور اجتماعی زنان در دوران پس از انقلاب اسلامی گفت: حضور اجتماعی زنان به لحاظ كمی و كیفی با دوران قبل از انقلاب اصلا قابل مقایسه نیست؛ خانواده‌های سنتی قبل از انقلاب حتی اطمینان نداشتند فرزندان دختر خود را به مدرسه بفرستند، اما بعد از انقلاب به دلیل وجه اخلاقی انقلاب اسلامی مردم این اطمینان را پیدا كردند كه فرزندان دختر خود را در همه عرصه‌ها وارد كنند.
افروغ همچنین درباره مساله مشاركت سیاسی مردم بعد از انقلاب نیز اظهار كرد: مشاركت مردم در مسائل مختلف در دوران پس از انقلاب اصلا قابل مقایسه با قبل از آن نیست و شاید اساسا مشاركتی قبل از انقلاب وجود نداشته است، اما مشاركت سیاسی كه تبلور آن شركت در انتخابات است، اصلا كافی نیست.
وی در همین بخش با تأكید بر این‌كه مگر می‌توان كسی به مردم‌سالاری دینی معتقد باشد و نظارت استصوابی را زیر سوال ببرد، تاكید كرد: در عین حال، به برخی شیوه‌های بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی منتقد هستم و معتقدم ایراد دارد. شیوه بررسی و تایید صلاحیت‌ها باید معرفی‌كننده و منعكس‌كننده وضعیت جامعه باشد.
افروغ در ادامه با نقد فضای علمی و دانشگاهی كشور گفت: نهادهای علمی ما گرفتار فرم و ساختار شده‌اند و حتی در مقابل سرقت علمی هم نمی‌توانند كاری كنند، به دلیل این‌كه دانشگاه استقلال كافی ندارد.
وی در ادامه به مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در دهه پنجم انقلاب اشاره كرد و گفت: فقدان نگرش منظومه‌ای و پراكنده فكر كردن و نیز فقدان انبساط فكری دو تهدید و چالش پیش رو است. در دوران پس از انقلاب، در اداره فقهی كشور هنوز نتوانسته‌ایم چالش ربوی بودن نظام بانكی را حل كنیم و داریم كلاه شرعی می‌گذاریم.
این استاد دانشگاه با اشاره به مساله شكاف در میان جامعه و مسؤولان و علت آن، گفت: مصلحت‌اندیشی بیش از حد و مسامحه دارد كمر این مملكت را می‌شكند، در حالی كه به گفته شهید مطهری، اسلام در ذات خود یك حقیقت است، نه مصلحت.
منبع: فارس

درباره shakhese entekhabat

پیشنهاد بررسی

هیأت نظارت مجمع می‌تواند به حوزه بررسی صلاحیت‌ها و صحت انتخابات ورود کند؟

شاخص انتخابات: سخنگوی شورای نگهبان گفت: هر چه مربوط به تقنین در حوزه سیاست های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *